PROGRAM

S čím kandidujeme? Náš program vychází z našich zkušeností s fungováním fakulty, a zároveň ze znalosti pravomocí senátorů - populistické sliby u nás nenajdete.

Racionalita: Chceme se vyvarovat odmítavému přístupu k návrhům na základě osobních antipatií vůči navrhovateli. Akademický senát by měl umět diskutovat a hledat kompromis i mezi názorovými oponenty.

Transparentnost: Žádáme transparentnost nejen u vedení fakulty, ale i dalších fakultních
součástí. Nesmí být zamlžováno, kdo vede jaký projekt, grant či katedru, proč tomu tak je a jak nakládá s touto pravomocí a svěřenými prostředky. Případné zásahy vedení fakulty do chodu jednotlivých kateder by měly přicházet pouze v krajních případech,  podložené, argumentované a diskutované senátem.

Věcnost: Senát je důležitou součástí akademické samosprávy a jako takový by měl být prostorem pro diskusi. Nemá být kolbištěm pro vyvření vzájemných antipatií, nevhodného
napadání a neurvalých výroků mimo témata diskuse, která jsou v tu danou chvíli vedena. Takové jednání vede k nezájmu či dokonce nevraživosti akademické obce vůči této instituci.

Malé obory: Téma osudu malých oborů je již delší dobu diskutováno nejen senátem. Naše fakulta otevírá řadu naprosto unikátních a často i nezbytných oborů (mnohé
jako jediná v celé ČR), ale má problémy s jejich financováním. Právě množství oborů dělá naši fakultu tak jedinečnou. Řešením situace nesmí být zavírání těchto oborů, ale
přistoupení k opatřením, jako například otevírání pouze jednou za 2 roky, či
sdílení části vyučovaných předmětů napříč obory tak, aby se zvýšila efektivita
výuky.

Větší mezioborová spolupráce: Souvisí s bodem předchozím - větší mezioborová spolupráce jako způsob zachování malých oborů je důležitá nejen z důvodů ekonomických, ale především vědeckých. Interdisciplinární bádání je v zahraničí platným standardem, a i Filozofická fakulta by sena mezioborovou spolupráci měla více zaměřit. Akreditace dvouoborových programů by měly mít takovou koncepci, která bude směřovat k vychovávání odborně zdatných absolventů, a nebude pouze hodinově osekanou verzí jednooborů.

Financování studentských aktivit: Po velkém rozmachu studentských a spolkových aktivit se v posledních dvou letech jejich nárůst poněkud zastavil. Často dochází k tomu, že studenti nemají informace a možnosti, jak rozvíjet aktivity například na své katedře. Studentská rada tyto informace a další pomoc poskytuje, avšak její finanční možnosti jsou silně limitované. Chceme proto podnítit vznik fondu na podporu studentských a spolkových aktivit. Studentská rada spolu s novým vedením fakulty již podnikla první kroky, konečné rozhodnutí však ve velké míře stojí právě na akademickém senátu.

Zlepšení nabídky Jazykového centra: V uplynulých letech došlo ke zvýšení požadavků na splnění jazykové zkoušky v rámci společného základu. Nabídka kurzů tomu ovšem absolutně neodpovídá, v současné době například neexistuje bezplatná možnost studovat vybraný jazyk od začátečnických úrovní, kde navíc chybí například italština. Její situace je zcela tristní, za celý semestr se otevírá pouze jediný kurz, navíc zacílený spíše na studenty filologických oborů, než pro přípravu ke zkoušce v rámci společného základu. Nemožnost opakovaného zápisu kurzů i jejich malá nabídka tak nutí studenty k placení ne zcela levných kurzů v rámci CŽV či na soukromých jazykových školách, což považujeme za nepřijatelné.

Komunikace kateder se studenty: Ačkoliv možnosti SIS umožňují pedagogům snadnou komunikaci se studenty prostřednictvím mailu, jen málo z nich toho využívá. Stává se tak nepříjemnou normou, že přednášky odpadají či se přesouvají, aniž by o tom byli studenti informováni. Rádi bychom vytvořili tlak na efektivnější komunikaci v rámci jednotlivých kateder, a to například jako samotného a skutečně reflektovaného bodu v rámci studentských evaluací.

Propagace našich úspěchů: Úspěšnost našich studentů i absolventů pomáhá nejen propagaci fakulty, ale také k další podpoře. Zejména v posledních letech je Filozofická fakulta pod veřejným tlakem z důvodu domnělé neuplatnitelnosti absolventů. Dobrou propagací chceme dokázat nejen to, že naši absolventi mají vysokou procentuální zaměstnanost, ale také ukázat jejich společenský přínos. Jen tak lze zvýšit důvěru v naši fakultu i mimo akademickou obec.

Silná pozice studentského ombudsmana: Pod hlavičkou Studentské rady a spolkového kolegia se již delší čas připravuje vznik pozice studentského ombudsmana, jež by měl být pojícím bodem mezi fakultou a studenty/studentkami v případě řešení mnohdy choulostivých problémů. Potřebnost podobné instituce už ve svých nových nařízeních rozpoznává i Ministerstvo školství, je tedy nejvyšší čas, aby se tato debata otevřela i na senátu. Nejen existence této pozice, ale především její podpora ze strany fakulty by měla zajistit její funkčnost.





Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky